Parkování v širším pohledu

V Milovicích bydlím už 15 let a po většinu této doby nejenom mě, ale i další obyvatele provázejí větší či menší problémy s parkováním.

Chybějící místo na zaparkování mě poprvé zasáhlo před cca dvanácti lety. Obrátil jsem se tenkrát na jednoho zastupitele a on mi v pohodě věnoval svůj čas.

Ale pojďme se napřed podívat na parkování v širších a historických pohledech.

V širším pohledu je nemožnost zaparkovat po určité hodině pouze lokální. Obyvatelé nemají šanci zaparkovat v těsné blízkosti domů kde bydlí. Nemají možnost u svého vchodu vyložit nákup či složit nábytek při stěhování, aniž by jim hrozila pokuta za zakázané zastavení.

Z globálního pohledu je parkovacích míst přebytek především na placených parkovištích.

Ve srovnání s Prahou je to naprosto netypická situace. Vzpomínám na kolegu, který byl skoro dva roky v pořadníku na placené stání v ceně dražšího pronájmu milovické garáže.

K aktuálnímu stavu přispěla především výstavba parkovacích míst k rekonstruovaným domům v době kdy byla po parkování daleko menší poptávka než je dnes.

A ve vetší míře se podílí i skutečnost, že obyvatelé bytů nevyužívají parkovací plochy, které jsou pro jejich domy určeny (zkolaudovány).

A proč? Parkovací místa jsou buď placená a nebo se nacházejí příliš daleko od domu.

Za předcházejícího pana starosty se Město pokusilo řešit situaci ve větším měřítku v oblasti Spojovací ulice. Na podnět SVJ v této oblasti Město v dražbě zakoupilo parkoviště a dalo ho k dispozici za předem dohodnuté symbolické nájemné za parkovací místo.

Akce skončila fiaskem. I přes počáteční podnět od SVJ a předcházející dohodu nebyl o parkování větší zájem :(

Milovické problematické parkování nelze na 100% vyřešit. Nejvíce tomu brání velké náklady na výstavbu a především nedostatek volného místa.

Přispět ke zlepšení může Město tím, že odstraní zbytečné a nesmyslné zákazy – viz program Svobodných – „Provedeme revizi dopravního značení s ohledem na bezpečnost, jednoduchost, přehlednost a funkčnost. Odstraníme zbytečné zákazy, které jsou pro jejich nesmyslnost každodenně porušovány. “

Jó a jak dopadla před lety ta schůzka s panem zastupitelem ohledně parkování?

Ač bydlel ve starých Milovicích ukázal mi na Mladé místo, které bylo několik stovek metrů od mého domu, kde se dalo v jakoukoli dobu v pohodě zaparkovat.
Zrovna minulý týden jsem jel kolem a volných míst tam bylo stále více než obsazených ;)

Je to parkoviště mezi Miltenem a paneláky v Lesní ulici. Je dostupné z ulice Topolová.

GPS: 50.2322428°N, 14.8668911°E
50°13.93457’N, 14°52.01347’E
50°13’56.074″N, 14°52’0.808″E

Odkaz na mapu : http://mapy.cz/s/cxn5

 

Stanislav Melichar

kandidát za Stranu svobodných občanů